Eseménynaptár

Április 2025

Kiemelt tartalom

Budapest közlekedik.
A főváros közösségi közlekedésének 150 éve
kiállítás

A kiállítás felvázolja Budapest tömegközlekedésének történetét, kapcsolódva a főváros egyesítésének 150. évfordulójához és bemutatja a budapesti közösségi közlekedés sokszínűségét is a levéltárban őrzött iratok alapján.

Budapest időgép

Az Időgép a térben és időben történő barangolást kínálja interaktív térképeken keresztül, egyszerű átlépéssel a különböző időmetszetek között. Tanulmányozhatjuk a város átalakulását, kereshetjük a korabeli helyszíneket és eljuthatunk az egyes telkek, házak történetére és lakóira vonatkozó forrásokhoz is.

Ügyfélszolgálat

  • Hétfő 09.00-12.00, 13.00–15.00
  • Kedd 10.00–12.00, 13.00–15.00
  • Szerda 08.00–12.00, 13.00–15.00
  • Csütörtök 10.00–12.00, 13.00–17.00

Kutatószolgálat

  • Hétfő, Szerda 09:00–16:00
  • Kedd, Csütörtök 10:00–19:00
  • Péntek Zárva

Ügyfélszolgálat

(+36) 30 633 8554

Kutatószolgálat

(+36) 1 298-7503

(+36) 1 298-7504

Tervanyaggal kapcsolatos kérdések

(+36) 1 298-7514

(+36) 1 298-7521

Hírek

Meghívó előadásra

Budapest Főváros Levéltára és az ELTE BTK Filozófiai Intézete meghívja Önt Rüdiger Dannemann (Internationale Georg-Lukács-Gesellschaft):Georg Lukács’ Plan for an Institute for Historical Materialism in 1919 and the Budapest School című előadására. Korreferens: Olay Csaba (ELTE BTK Filozófiai Intézet) Időpont: 2025. április 3. 16 óra Helyszín: ELTE BTK i épület, 1.

Változások az Elektronikus Levéltári Portálon / Changes on the Electronic Archival Portal /Änderungen am Elektronischen Archivportal

Tisztelt Kutatók! Az Elektronikus Levéltári Portálon keresztül történő beiratkozás és iratkérés Magyarországon kívüli területről átmenetileg nem működik. Beiratkozás és iratkérés Magyarország határain kívülről e-mail útján teljesíthető a kutato@bparchiv.hu címre írva, határokon belülről továbbra is az Elektronikus Levéltári Portálon keresztül biztosítjuk az elérést. A szükséges nyomtatványok letölthetők: https://bparchiv.hu/ugyfeleknek-kutatoknak/kutatoknak/ Az angol nyelvű

Levéltári egyperces 2025/14. A legpontosabb óra

Viták és tiltakozás ellenére 2025-ben sem törlik el a nyári időszámítást, amit először az Osztrák–Magyar Monarchiában és Németországban vezettek be még 1916-ban. A fővárosiak 1912-től igazíthatták óráikat a Magyarország legpontosabb órájának tartott időmérőhöz, a Múzeum körút 6–8. szám alatti Műegyetem (később ELTE) falánál álló órához. Amikor a Műegyetem a Múzeum

Kiállítások

Budapest közlekedik – a főváros közösségi közlekedésének 150 éve

A kiállítás a főváros egyesítésének 150. évfordulójához kapcsolódó események sorába illeszkedik. Bevezetést nyújt a fővárosi közlekedés sokszínű és összetett világába. Célja a fővárosi közösségi közlekedés sokszínűségének felvillantása, és a BFL-ben őrzött iratok forrásgazdagságának reprezentálása. A tárlat túlnyomórészt Budapest Főváros Levéltára vállalati iratanyagára épül, az 1860-as évektől 2010-ig terjedő időszakból válogatva.

Eklektikától a brutalizmusig
Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatal Várostervezési Főosztálya kiállítása Budapest Főváros Levéltárában egy éven át volt látható, most a kiállítás anyagából készült digitális kötetet tekinthetik meg az érdeklődők.
Budapest – a város és hídjai
Budapest egyesítésének 150. évfordulója és a Széchenyi lánchíd felújítása alkalmából Budapest Főváros Levéltára kiállításon mutatja be a Dunát átszelő budapesti hidak történetét. A mai Budapest múltja szorosan összefonódik a Dunával, a folyamon való átkelés bonyodalmaival és lehetőségeivel, és az adottságai okán a vidéki területek felől itt összefutó utakkal.

Események

Jelenleg nincs közelgő eseményünk.

Tematikus oldalak

Kiadványok

Szembesülés. Beszélgetés Lukács György Budapesti Iskolájáról

Kardos András a nyolcvanas években több évig kérlelte Vajda Mihályt, hogy készítsenek egy hosszú interjút Lukács Györgyhöz fűződő kapcsolatáról, a Lukács köré szerveződő Budapesti Iskoláról, az Iskola felbomlásának körülményeiről. Az interjú végül 1984-ben készült el, a gépelt kéziratot azonban a rendőrség elkobozta. Az interjú kéziratának másolata, amely e kötet alapjául

3200 Ft

Budapest – A város és hídjai

Budapest egyesítésének 150. évfordulója és a Széchenyi lánchíd felújítása alkalmából Budapest Főváros Levéltára kiállításon mutatta be a Dunát átszelő budapesti hidak történetét. A kiállítás anyagát Budapest – a város és hídjai című kétnyelvű (angol, magyar) katalógusban örökítették meg a kiállítás kurátorai. A mai Budapest múltja szorosan összefonódik a Dunával, a

5900 Ft

Az éhes Budapest. A lakosság élelmezése a fővárosban az első világháború alatt

A kötet elsősorban a székesfőváros közélelmezési ügyosztályának Budapest Főváros Levéltárában őrzött iratanyagára és a korabeli sajtóra támaszkodva mutatja be az I. világháború alatti hátország egyik meghatározó problémáját: az élelmiszerellátás alakulásának összetevőit. A lakosság mindennapi küzdelmei mellett a könyv megismerteti az olvasót a hatóságokra nehezedő sokrétű feladatokkal, például a központi elosztás

4500 Ft

Gyakran ismételt kérdések

Budapest Főváros Levéltárát metróval, illetve villamossal a legkönnyebb megközelíteni. Budapest 3. számú (kék) metróvonalán utazva a „Göncz Árpád városközpont” megállónál kell leszállni, majd a Róbert Károly körút kijáraton keresztül felérve a felszínre egyenesen kell mintegy 150 métert megtenni. A Róbert Károly körút és Teve utca sarkán balra kell fordulni és az utca jobb oldalában 150 métert megtenni.

A körúton közlekedő 1. számú villamosról az „Göncz Árpád városközpont” megállónál kell leszállni, majd a gyalogosátkelőt használva belépni a Teve utcába. Az utca jobb oldalán mintegy 150 métert kell még megtenni a levéltár épületéig.

A levéltár megközelíthetőségét ábrázoló térképet az Elérhetőségek menüpontban találja.

Intézményünk a kutatók és ügyfelek számára az ügyintézés idejére ingyenes parkolási lehetőséget biztosít a levéltár belső udvarán.

A parkolót az épület Gömb utca felőli gépkocsibejáróján keresztül lehet megközelíteni.

A kaput érkezéskor – a falon található kaputelefonon történő bejelentkezést követően – a Portaszolgálat munkatársai nyitják ki, illetve fogadják az érkező kutatókat és engedik be az épület területére. Távozáskor szintén a Portaszolgálat munkatársai engedik ki a levéltár hátsó bejáratán az intézmény vendégeit, látogatóit.

Levéltárunk a Kerékpárosbarát Munkahely programban való részvétele kapcsán minden kerékpárral érkező látogatónk számára lehetőséget kíván biztosítani, hogy levéltári tartózkodása idején kerékpárját fedett kerékpártárolóban helyezhesse el.

A fedett kerékpártárolót az épület Gömb utca felőli gépkocsibejáróján keresztül lehet megközelíteni.

A kaput érkezéskor – a falon található kaputelefonon történő bejelentkezést követően – a Portaszolgálat munkatársai nyitják ki, illetve fogadják az érkező kutatókat és engedik be az épület területére. Távozáskor szintén a Portaszolgálat munkatársai engedik ki a levéltár hátsó bejáratán az intézmény vendégeit, látogatóit.

A levéltár megvásárolható kiadványait ide kattintva tekintheti meg. A kiadványok a levéltár IV. emeleti pénztárában vásárolhatók meg.

A levéltár által fenntartott vendégszobák használatáról bővebben itt olvashat.

A terembérlési lehetőségekről bővebben itt olvashat.

A levéltár-látogatásról bővebben itt, a levéltár-pedagógiai foglalkozásokról pedig itt olvashat.

A kisfilmeket a levéltár YouTube csatornáján publikáljuk, amely itt található.